به وب سایت دکتر امین شیروانی خوش آمدید!

فاصله بین دندان ها

فاصله بین دندانها

وجود فاصله بین دندانها در دندانهای شیری و دندانهای دائمی  دیده می شود و الزاماً به مفهوم نامرتبی دندانها نیست. برای شناخت بهتر علل و انواع فاصله بین دندانها (دیاستم یا Spacing) انواع آن را می توان به وجود فاصله بین دندانها ی شیر ی ، فاصله بین دندانهای جلو یی در فک بالا ، فاصله بین دندانها ناشی از غیبت دندان ها ، فاصله بین دندانها ناشی از کوچکی دندان ها و فاصله بین دندانها به طور گسترده بین اغلب دندانها طبقه بندی کرد که در ادامه مطلب با تصاویر مرتبط مورد بررسی قرار گرفته است.

 

• وجود فاصله بین دندانها ی شیری :

فاصله بین دندانها ی شیری

فاصله بین دندانها ی شیری

به فاصله بین دندانهای شیری، فاصله تکاملی می گویند. این فواصل به تامین فضای لازم برای دندانهای دایمی که مجموع عرض آنها بیش از عرض دندانهای شیری است، موثر هستند و در حقیقت نه تنها مشکل محسوب نمی گردد بلکه به ایجاد دندانهای دائمی منظم کمک می کنند. در کودکان فضاهای بین دندانها معمولاً در جلوی دندان نیش شیری فک بالا و پشت دندان نیش شیری فک پایین وسیع تر و مشهودتر هستند که همانطور که پیشتر گفته شد کاملاً طبیعی محسوب می گردد و نیازمند درمان نیست.

 

 


• فاصله بین دندانهای جلو یی در فک بالا :

فاصله بین دندانهای جلو یی

فاصله بین دندانهای جلو یی

به این نوع فاصله بین دندانها دیاستم گفته می شود که علل مختلفی می تواند داشته باشد. در سنین جایگزینی دندان های شیری جلویی ( حوالی ۶ تا ۸ سالگی) وجود فضا بین دندان های پیشین اگر کمتر از ۲ میلی متر باشد می تواند طبیعی محسوب گردد و به تدریج با رویش دندانهای نیش دائمی فضا بسته شود. یکی از علل فضای بین دندانهای جلو یی فک بالا وجود الیاف قطور بند لب بالا بین دندان های وسط فک بالاست که اصطلاحاً بدان کشش فرنومی گویند (فرنوم بافت اتصال دهنده لب بالا به لثه فک بالا است). در اغلب این موارد بیمار تا قبل از رویش دندان نیش دائمی درمان نمی شود. پیگیری این مشکل باید حتما زیر نظر متخصص ارتودنسی انجام گردد تا درمان مناسب در زمان مناسب برنامه ریزی گردد. گاهی اصلاح این مشکل نیازمند جراحی ساده ای به نام فرنکتومی است که به معنای حذف یا اصلاح فرنوم ( بند لب) است. چنانچه فاصله بین دندانها ی وسط فک بالا زیاد باشد بررسی بیشتر جهت مشخص کردن علت لازم است. ممکن است دندان اضافه ای بین دو دندان فک بالا وجود داشته باشد که بدان « مزیودنس » گویند و در صورت عدم تشخیص و خارج نکردن دندان اضافی در زمان مناسب می تواند تأثیرات منفی زیادی بر نظم دندان داشته باشد.


 • فاصله بین دندانها ناشی از غیبت دندان ها :

غیبت دندان

غیبت دندان

غیبت دندانهای دائمی مانند نبودن مادرزادی دندان های دائمی ( که در ناحیه جلوی فک بالا شایع است)، کشیدن زود هنگام دندان شیری یا دائمی و یا عدم رویش دندانهای دائمی ( دندان های نهفته ) می تواند باعث ایجاد فاصله بین دندانها گردد که درمان آن نیازمند معاینات دقیق توسط متخصص ارتدنسی است.

 


• فاصله بین دندانها ناشی از کوچکی دندان ها :

فاصله بین دندان ها

فاصله بین دندانها ناشی از کوچکی دندان ها

گاهی اوقات بدلیل کوچک بودن یک یا چندین دندان دائمی فضای اضافی بین دندان ها ایجاد می گردد. این مسأله در جلوی فک بالا شایع بوده و درمان آن معمولاً با همکاری متخصص ارتودنسی و دندانپزشک ترمیمی یا با درمان های پروتزی قابل انجام است.

 


 • فاصله بین دندانها به طور گسترده بین اغلب دندانها :

فاصله بین دندان ها

فاصله بین دندانها – نوع شدید

در موارد خاصی فاصله بین دندانها به طور گسترده بین اغلب دندان ها و در دو فک دیده می شود. علل مختلفی همچون بزرگی زبان و فشار ناشی از آن، کوچکی اندازه دندانها و بیماری های لثه در ایجاد این نامرتبی دندان ها دخیل هستند که تشخیص و درمان آن نیازمند معاینات دقیق بیمار دارد. درمان این نوع نامرتبی دندان ها معمولاً مشکل بوده و نیازمند کاربرد ریتنشن (نگهدارنده) طولانی مدت است.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *