به وب سایت دکتر امین شیروانی خوش آمدید!

دندان های نهفته

دندان نهفته

دندان های نهفته

دندان های نهفته

دندان نهفته اغلب دندانی از دندان های دائمی است که در سن مورد انتظار رویش نیافته است. شایعترین دندان های نهفته دندان های عقل هستند که اغلب به دلیل کمبود فضا امکان رویش نمی یابند. خارج کردن دندان های عقل نهفته با نظر دندانپزشک بیمار در سن مناسب انجام می شود.

دندان نیش نهفته نیز از شایعترین دندان های نهفته دائمی است. کمبود فضا و بعضاً ژنتیک در بروز این مشکل تاثیر دارند. درمان بیماران با نهفتگی دندان نیش دائمی از درمان های پیچیده ارتودنسی محسوب می گردد. چنانچه نهفتگی عمیق وجود داشته باشد ممکن است درمان تسهیل رویشی (Forced eruption) انجام گردد.

 

 

در این درمان با جراحی مختصر لثه اتصالات خاصی به دندان نفهته متصل می گردد و متخصص ارتودنسی با اعمال نیروهای کنترل شده، رویش دندان نهفته را تسهیل می نماید. امروزه با توسعه درمان های جایگزینی همچون ایمپلنت در برخی از موارد نهفتگی شدید در صورتی که شانس رویشی دندان کم ارزیابی گردد ممکن است کشیدن دندان نهفته، تأمین فضا به روشی ارتودنسی و نهایتاً جایگزینی دندان نهفته با ایمپلنت توصیه گردد.

دندانهای نهفته معمولا نیازمند درمان مناسب هستند. در برخی موارد درمان ممکن است پیچیده و نیازمند درمان ارتودنسی و جراحی باشند. عدم درمان دندان نهفته می تواند باعث مشکلاتی از قبیل آسیب به ساختارهای دندان مجاور ، ایجاد بی نظمی دندانی ، ایجاد کیست و نیز ایجاد عفونت موضعی گردد.

عوامل ایجاد دندان نهفته

عوامل مختلفی در شکل گیری دندان نهفته نقش دارند که برخی از مهم ترین آنها عبارتند از:

کمبود جا در فک

کمبود جا (کمبود فضا) شایع ترین دلیل ایجاد دندان نهفته است و اغلب باعث نهفتگی دندان های عقل می شود. این ناهنجاری به نامتناسب بودن اندازه فک و تعداد دندان ها مربوط است و الزاما به این معنا نیست که فک بسیار کوچک است. دندان عقل نهفته در نژاد آفریقایی کمتر و در جوامعی که تبادل ژنی زیاد است، بیشتر دیده می شود. به طور کلی ۸۰ درصد مردم دندان عقل نهفته دارند. شیوع نهفتگی دندان به دلیل کمبود جا به ترتیب در دندان عقل پایین، دندان عقل بالا، دندان نیش فک بالا، دندان آسیای کوچک فک پایین و به ندرت در نیش فک پایین دیده می شود.

عوامل ژنتیک

عوامل ژنتیک در بروز برخی از دندان های نهفته به ویژه دندان نیش نهفته موثر دانسته شده است. مطالعات نشان داده اند که دندان های کوچکتر از اندازه طبیعی و نهفتگی دندان نیش با یکدیگر مرتبط بوده و الگوی ژنتیک دارند.

اختلالات شکل و آناتومی دندان

گاهی دندان ها در پروسه تکاملی دچار تغییرات شدید شکلی شده به نحویکه قابلیت رویش طبیعی را از دست می دهند.

ضربه به فک و دهان

سابقه ضربه در ناحیه فک و دهان می تواند باعث جابجایی و تغییر شکل دندان شود به طوریکه  مانع رویش دندان میگردد. علیرغم اینکه تشخیص زودهنگام اینگونه عوارض امکان موفقیت درمان را بالا می برد، در برخی موارد درمان موفقیت آمیز نیست.

ضایعات سر راه دندان

این ضایعات به شکل کیست ها و تومورهایی هستند که اطراف تاج و ریشه دندان قرار گرفته اند و منشاء جنینی دارند. این ضایعات ممکن است خوش خیم یا مشکل جدی باشند و در هر صورت باید درمان شوند. اگر این ضایعات باعث اختلال در روند رشد طبیعی دندان شوند، به مداخله جراحی نیاز پیدا می کنند. سن بروز ضایعات لثه ای بین ۱۸ تا ۳۵ سالگی است.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *