به وب سایت دکتر امین شیروانی خوش آمدید!

جلو بودن فک بالا

جلو بودن فک و دندان ها

به طور کلی می توان گفت که اغلب بی نظمی های دندانی از جمله جلو بودن فک و دندان ها علل استخوانی و دندانی دارند. برای مثال وقتی دندان های فک بالا جلو هستند ممکن است استخوان فک بالا جلو باشد یا استخوان در محل صحیح بوده و فقط دندان ها جلو باشند. در برخی موارد نیز ممکن است هم استخوان و هم دندان ها جلو باشند. با این مقدمه می توان ناهنجاریهایی که به طور کلی جلو بودن فک و دندان ها  گفته می شوند را به اشکال زیر طبقه بندی کرد.

بیرون زدگی دندان ها یا جلو بودن دندان ها در دو فک (پروتروژن دندانی)

جلو بودن دندانها

جلو بودن دندانها

در این شکل از بی نظمی دندانی به علت کمبود فضا دندان های دائمی بیمار در قوس بزرگتری قرار گرفته و به طور نسبتاً منظم ولی بیرون زده قرار می گیرند به این حالت به اصطلاح پروتروژن دندانی گفته می شود. اگر مقدار این بیرون زدگی به حدی باشد که بیمار نتواند لب های خود را بدون فشار به هم برساند ممکن است با کشیدن چند دندان دائمی بتوان دندان های بیرون زده را در فضای دندان های کشیده شده عقب برد و ظاهر بیرون زده دندان ها و فشار موجود بر لب را اصلاح نمود.

بیرون زدگی یا جلو بودن فک و یا دندانهای بالا

جلو بودن فک بالا

جلو بودن فک بالا

گاهی اوقات بیماران از جلو بودن فک بالا شکایت دارند. در بسیاری از این موارد مشکل اصلی بیمار عقب بودن فک پایین است که باعث می شود دندان های فک بالا به طور نسبی بیرون زده به نظر رسند. چه علت جلو بودن فک بالا باشد و چه عقب بودن فک پایین، این دسته از بیماران که بیماران کلاس دو نامیده می شود ، را می توان در سنین رشد با درمان های فانکشنال و ایجاد تغییر در روند رشد فکین درمان نمود  و در ادامه با ارتودنسی ثابت نظم دندانی مطلوب ایجاد کرد. در موارد شدید و نیز در بیماران بالغی که به دلیل پایان دوران رشد خود امکان درمان تغییر رشد ندارند ممکن است علاوه بر درمان ارتودنسی به درمان جراحی فک نیز برای اصلاح موقعیت فکین نیاز باشد. در موارد با شدت کمتر می توان با کشیدن دندان از فک بالا و یا کاربرد دستگاه هایی مانند هدگیر و نیز کاربرد کش های ارتودنسی (الاستیک ها) مشکل موجود را کاهش داد و بدون درمان جراحی فک به ظاهر دندانی-صورتی قابل قبول دست یافت.

جلو بودن فک و یا دندانهای پایین

جلو بودن فک پایین

جلو بودن فک پایین

در درصد کمی از بیماران دندان ها یا فک پایین ( و یا هر دو ) جلو هستند. به این بیماران اصطلاحاً بیماران کلاس سه گفته می شود. در سنین اوایل دبستان بسیاری از این بیماران را با درمان های تغییر رشد با کاربرد وسایلی همچون فیس ماسک می توان درمان نمود. اگر این الگوی صورتی جنبه وراثتی داشته باشد و یا شدید باشد ممکن است در سنین بالاتر بیمار نیازمند جراحی فک به همراه ارتودنسی داشته باشد.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *