به وب سایت دکتر امین شیروانی خوش آمدید!

جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت

به طور کلی درمان مشکلات شدید ارتودنسی که به همراه عدم هماهنگی ابعاد اجزای استخوانی صورت می باشند ممکن است نیازمند جراحی فک و صورت باشد. برخی از این دسته ناهنجاری ها عبارتند از:

  • جلو بودن فک پایین
  • اپن بایت شدید (فاصله بین دندانهای بالا و پایین هنگامی که دهان بسته است).
  • چانه یا فک پایین کوچک یا عقب رفته
  • تنگی شدید فک بالا
  • عوارض ناشی از ضربه به صورت یا نقایص مادرزادی
  • مشاهده لثه بیش از حد هنگام لبخند زدن

عموما این دسته از بیماران دارای ناهنجاری فکی، نیازمند درمان ارتودنسی قبل و بعد از عمل جراحی فک و صورت می باشند. در این موارد نتایج ارتودنسی تنها بدون جراحی باعث زیبایی صورت نمی گردد و ممکن است نتایج نامطلوب زیبایی به همراه داشته باشد.

ارتودنسی پیش از جراحی فک و صورت

ارتودنسی پیش از جراحی فک و صورت درمانی با هدف ایجاد نظم نسبی و هماهنگ کردن شکل قوسهای دندانی برای عمل جراحی است. از آنجایی که دندانها به موقعیتی هدایت می شوند که بعد از جراحی با یکدیگر هماهنگ باشند، معمولا بیمار از کاهش نظم دندانی یا به تعبیر دیگر تشدید مشکل خود ناخشنود است حال آنکه این شرایط  موقتی است و هنگامی که جراح فک و صورت فکین را در جریان جراحی جابجا می کند، دندانهای بیمار به درستی روی یکدیگر قرار خواهند گرفت. توجه به این مطلب ضروری است که هنگامیکه بیمار درمان را بر مبنای جراحی فک شروع کرده باشد تغییر نظر و انصراف از جراحی می تواند اثرات منفی قابل توجهی بر زیبایی بیمار داشته باشد. ارتودنسی پیش از جراحی معمولا ۱۸-۱۲ ماه به طول می انجامد.

با نزدیک شدن به مراحل پایانی ارتودنسی پیش از جراحی، عکس ها و قالبهای جدید دندانی به منظور نهایی شدن طرح جراحی تهیه گردد.

ارتودنسی بعد از جراحی فک و صورت

پس از تقریبا” یکی دو ماه از التیام فک، ارتودنسی بعد از جراحی به منظور تنظیم نهایی موقعیت دندانها و نهایی کردن روابط دندانی صورت می گیرد. ارتودنسی بعد از عمل معمولا” ۶ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد. با پایان آن براکت ها برداشته شده و نگهدارنده ها تجویز می گردند.


* احمدی ، دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه اصفهان

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *