به وب سایت دکتر امین شیروانی خوش آمدید!

مسواک بین دندانی

بهداشت دهان و مسواک زدن ارتودنسی

اگر شما قبل از شروع ارتودنسی به مسواک زدن و نخ کشیدن دندانها توجه داشته اید باید بدانید که افراد تحت درمان ارتودنسی می باید مسواک زدن ارتودنسی و بهداشت دهان خود را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.
براکت ها و سایر اجزای ارتودنسی به سادگی موجب به دام افتادن ذرات غذایی و تجمع پلاک میکروبی (ماده خمیری شکل با رنگ سفید مایل به زرد که بر روی دندانها تجمع می نماید) می شوند. چنانچه پلاک میکروبی از سطح دندانها ، سیم و براکت ها برداشته نشود بیمار در خطر ابتلا به بیماری های لثه، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می شود.
پلاک ترکیبی از باکتریها، و ذرات کوچک غذایی است. باکتریهای پوسیدگی زا از قند و نشاسته موجود در غذای مصرفی تغذیه کرده و اسید تولید می کنند. این اسید و سایر ترشحات سمی میکروبها می توانند سبب آسیب لثه، تخریب مینای دندان ئ پوسیدگی شده و همچنین عاملی برای بوی بد دهان گردند.
این امر بسیار مهم است که پلاک را به طور کامل حذف کرد. در این صورت در پایان درمان هنگامی که سیم و براکت های ارتودنسی درآورده می شوند، سطوحی از دندانهای شما که در تماس نزدیک با سیم و براکتها بوده اند سالم و زیبا می مانند.

مسواک زدن ارتودنسی:

انتخاب مسواک ارتودنسی

از مسواک نرم برای مسواک زدن ارتودنسی استفاده کنید. این مسواک ها نسبت به مسواک های با خشونت متوسط (medium) و زیاد (hard) قابلیت نفوذ بهتری به درون خلل و فرج براکت ها و وسایل ارتودنسی دارند و آسیب کمتری به لثه های شما وارد می نماید.
بعضی شرکت ها مسواک مخصوص ارتودنسی تولید می کنند که مسواک های دو سطح (bi-level) نامیده می شوند. این مسواک ها دارای برسهای بلندتر در لبه ها و برس های کوتاهتر در وسط هستند که به شما در تمیز کردن قسمت های فوقانی و تحتانی براکت ها و خود براکت ها کمک می کند هرچند که مسواک زدن ارتودنسی با مسواک های معمولی نیز می تواند به اندازه کافی موثر باشد. اندازه مسواک ارتودنسی ، شکل دسته آن و دیگر تنوعات مسواک به سلیقه و راحتی شما بستگی دارد. در خصوص مسواک های برقی چنانچه شما یا فرزند تحت درمان شما به طور معمول از این مسواک ها استفاده می کنید می توانید حین ارتودنسی نیز از مسواک برقی استفاده کنید. در برخی از کودکان این مسواک ها می تواند حالت مشوق داشته و کودک را به مسواک زدن ارتودنسی ترغیب نماید.

روش مسواک زدن ارتودنسی

مسواک زدن ارتودنسی

مسواک زدن ارتودنسی

حداقل ۳ مرتبه در شبانه روز مسواک بزنید. بهتر است بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید تا از تمیز شدن ذرات غذایی به دام افتاده در سیم ها و براکت های ارتودنسی مطمئن شوید. اگر در مواقع خاصی در روز قادر به مسواک زدن بعد از غذا نبودید دهان خود را بطور کامل با آب شستشو دهید و  از آدامس های بدون قند مورد تایید دندانپزشکان استفاده کنید. جویدن این آدامس ها می تواند باعث ترشح بیشتر بزاق ، کاهش شدت اسیدی بودن بزاق و تمیز شدن دندانها شود.
در هر مرتبه حداقل سه دقیقه مسواک بزنید. توصیه می شود که جلوی آینه ، با دقت و منظم و هر فک جداگانه مسواک زده شود. همانطور که در شکل مقابل دیده می شود ابتدا مسواک را عمود بر سیم و براکت ها گرفته و با حرکات رفت و برگشت و دایره وار محدود به دو دندان مجاور ، سیم و براکت را تمیز کنید. سپس با متمایل کردن سر مسواک به بالا و پایین با حرکات مشابه زیر و بالای سیم را تمیز کنید. این عمل را از یک سمت یک فک  تا سمت مقابل ادامه دهید. سطوح جونده و پشت دندانها را به روش ساده می توانید برس بزنید.

مسواک بین دندانی

مسواک بین دندانی

مسواک بین دندانی

مسواک های بین دندانی توسط تولیدکنندگان مختلف مسواک تولید و عرضه می گردند. این مسواک ها شبیه شیشه شور های کوچکی هستند که برای تمیز کردن بین دو دندان حین ارتودنسی مفید هستند. توجه داشته با شید که این مسواک ها مکمل مسواک زدن ارتودنسی است و نه جایگزین آن. این مسواکها اندازه های مختلفی داشته که دندانپزشک شما می تواند در این خصوص شما را راهنمایی نماید.

نخ دندان ارتودنسی :

حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده نمایید .ممکن است تصور کنید که با وجود سیم و براکتهای ارتودنسی نمی توان از نخ دندان استفاده کرد ولی این امر امکان پذیر است و می بایست انجام شود. وسایل و نخ دندانهای مخصوصی برای تمیز کردن نواحی بین سیم ها و لثه به کمک نخ دندان وجود دارد. فلاس تریدر (floss threader) و نخ دندان سوپر فلاس امکان استفاده از نخ دندان حین ارتودنسی را ایجاد می نمایند. معمولا در جلسه اول درمان روش استفاده ار نخ دندان ارتودنسی به شما در مطب آموزش داده می شود .اگر مطمئن نیستید که این کار را به طرز صحیح انجام می دهید، در جلسه ی بعدی درمان نخ دندان خود را به همراه داشته باشید تا مجددا در این خصوص آموزش داده شوید.

خمیر دندان ارتودنسی :

از خمیردندانهای محتوی فلوراید استفاده نمایید. خیلی مهم نیست که کدام خمیر دندان را استفاده می کنید فقط اطمینان حاصل کنید که استاندارد های لازم را داشته باشد. استفاده طولانی مدت از خمیر دندان های سفید کننده یا خمیر دندانهای ضدجرم برای سفید کردن دندانها حین ارتودنسی توصیه نمی شود و می تواند به سلامت دندان و لثه های شما آسیب زده باعث بروز حساسیت دندانی و تحلیل لثه گردد. امروزه خمیر دندان های مخصوص ارتودنسی نیز در بازار ارائه می شوند هر چند که استفاده از آنها لازم به نظر نمی رسد.

 دهانشویه :

ممکن است دندانپزشک شما به شما توصیه نماید که از دهانشویه نیز استفاده کنید.  دهانشویه های توصیه شده ممکن است حاوی مواد ضد میکروبی و یا فلوراید باشد. امروزه دهانشویه های مخصوص ارتودنسی تولید و عرضه می گردند که حاوی هر دو ماده ضد باکتری و فلوراید هستند. دهانشویه را فقط با تجویز دندانپزشک خود مصرف کنید. در بسیاری از بیماران که با مسواک زدن خوب می توانند بهداشت دهان خود را حین ارتودنسی را حفظ نمایند مصرف دهانشویه توصیه نمی شود. توجه به این نکته لازم است که دهانشویه هیچگاه جایگزین مسواک زدن خوب نیست و مهمترین روش در حفظ سلامت دندانها حین ارتودنسی مسواک زدن صحیح و کافی است.

 تمیز کردن پلاک های ارتودنسی و پلاک های نگهدارنده (ریتینر) :

اگر از نگهدارنده ( ریتینر ) و یا پلاک های متحرک ارتودنسی استفاده می کنید این وسایل نیز باید مرتبا تمیز شوند . پلاکهای ارتودنسی را با مسواک تمیز کنید مخصوصا سمتی که در تماس با سقف دهان و لثه های شما قرار دارد. بهتر است روی یک کاسه ی آب این کار انجام شود که در صورت لیز خوردن و افتادن از دستتان پلاک ارتودنس آسیبی نبیند. همچنین می توانید در یک محلول تمیز کننده مخصوص شناور کنید. معمولا محلولهای مخصوص دست دندان برای تمیز کردن پلاک ارتودنسی مناسب هستند. این محلول ها به صورت محلول یا قرص های حل شونده در داروخانه ها عرضه می گردند. دقت کنید که بعضی از محلول های شستشو دهنده و سفید کننده های خانگی مثل وایتکس و جوهر نمک سبب آسیب قسمتهای فلزی پلاک های ارتودنسی می شوند و کاربرد آنها توصیه نمی شود.

معاینات منظم دندانپزشکی :

فقط به جلسات درمانی ارتودنسی بسنده نکنید. بلکه مهم است که برای چکاپ و تمیزکردن دندانهای خود نیز با دندانپزشک خانوادگی خود ملاقات کنید.شما باید حداقل دو بار در سال و یا به گونه ای که دندانپزشک شما توصیه می کند با معاینه منظم دندانپزشکی شوید.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *