به وب سایت دکتر امین شیروانی خوش آمدید!

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک – توصیه ها

ارتودنسی متحرک شامل کاربرد پلاک های آکریلی جهت اصلاح موقعیت دندانها و فکین می باشد. علت نام گذاری ارتودنسی متحرک امکان خارج سازی پلاک از دهان است. در ساخت پلاکهای ارتودنسی از یک ماده پلیمری بنام آکریل و اجزای فلزی با هدف اعمال نیرو استفاده می شود. آکریل در رنگهای شفاف، صورتی و … به کار رفته که تفاوتی در عملکرد نداشته و تنها به جهت زیبایی ظاهری ، آکریل با تنوع رنگ تولید و به کار گرفته می شود.

اجزای فلزی پلاک شامل قلابهای سیمی جهت نگه داشتن پلاک در محل خود و نیز فنرهای سیمی و پیچهای فلزی جهت اعمال نیرو می باشد. در استفاده از پلاکها باید به نحوه نگهداری و استفاده از پلاک که توسط تیم درمانی به بیمار و والدین آموزش داده می شود، توجه نمود.  دراین مقاله به مرور نکات کلی و توصیه های مهم در کاربرد پلاکهای ارتودنسی متحرک  می پردازیم.

ارتودنسی متحرک – اصول نگهداری و استفاده از پلاک

هرپلاک ارتودنسی متحرک با توجه به شرایط خاص بیمار ودر سن خاصی تجویز می گردد لذا استفاده مناسب و صحیح و به مدت زمان لازم مطابق دستور درمانگر جهت حصول نتیجه مطلوب درمانی بسیاز ضروری است. عدم کاربرد صحیح پلاک به نتایج درمانی ناکافی و بعضا غیر مطلوب می انجامد. توجه به نکات زیر برای یک درمان موفق الزامی است:

۱- رعایت طول مدت استفاده در شبانه روز و همچنین طول مدت کلی درمان . معمولا استفاده از پلاک از زمان غروب تا صبح روز بعد به دلیل ترشح هورمونهای رشدی بسیار مهم است.

۲- حفظ بهداشت پلاک جهت پیشگیری از آلودگی و ایجاد بوی بد دهان ضروری است. توصیه می شود پلاک روزانه سه بار پس از مسواک زدن دندانها با مسواک بدون خمیر دندان مسواک زده شود.

۳- عدم جویدن غذا هنگامی که پلاک در دهان است. عموما لازم است پلاک ارتودنسی متحرک قبل از غذا از دهان خارج شده و پس از صرف غذا و مسواک زدن دندانها و پلاک، مجددا استفاده گردد.

۴- عدم دستکاری اجزا و فنرهای پلاک. دستکاری این اجزا می تواند باعث اعمال نیروهای ناخواسته در جهت های نامطلوب شده و به نتایج درمان آسیب جدی بزند. چنانچه تغییرات ناخواسته ای در پلاک ایجاد شد حتما در اولین فرصت به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

۵- محافظت صحیح از پلاک در زمانیکه پلاک خارج از دهان است. بدین منظور بهتر است از جعبه های مخصوص نگهداری پلاک و یا ظروف کوچک پلاستیکی مخصوص نگهداری غذا استفاده شود تا از آسیب احتمالی پلاک و تغییر فرم سیمها یا شکستگی احتمالی آن جلو گیری شود.

۶- در زمان تحویل پلاک مطمین شوید که کودک تحت درمان نحوه گذاشتن و برداشتن پلاک را به خوبی یاد گرفته است و تا از این مساله اطمینان حاصل نکرده اید مطب را ترک ننمایید. عدم استفاده از پلاک تا جلسه بعدی ویزیت ممکن است باعث عدم تطابق پلاک با دهان و نیاز به ساخت پلاک جدید گردد.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *